środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy balustrady PCV na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na sztacheta plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas różne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również siekać na sześciany o regularnych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastykowe używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na plot plastikowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i naszych upodobań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także sztachety plastykowe na plot i furtę ogrodzeniowa wznosi się z głazów różnego obrysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z odłamków o nieregularnych obrysach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, by postać każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz